Zapraszam do najlepszego i najstarszego w polskim internecie serwisu o kotach!

Koty, kotki, koteczki

 

Manul

Manul (Otocolobus manul, syn. Felis manul) – mały drapieżnik należący do podrodziny Felinae - koty małe. Pojawił się przed około 2 milionami lat.

Występowanie

Manul rozprzestrzeniony jest na obszarach Azji Środkowej, od Zakaukazia i wschodniego wybrzeża M. Kaspijskiego, przez Turcję, Uzbekistan i Kazachstan po Tybet, Ałtaj, Mongolię i Syczuan w Chinach. Na południe jego zasięg obejmuje Iran, Afganistan i Pakistan. Środowisko życia to stepy, skaliste pustynie, równiny i pozbawione drzew obszary górskie. Można go spotkać do 4500 m n.p.m. Na większości obszaru swego występowania jest chroniony.

Pokarm

Głównym składnikiem diety są szczekuszki, drobne gryzonie i ptaki.

Wygląd

Szata długa i gęsta, po stronie brzusznej blisko dwa razy dłuższa niż na grzbiecie
Maść szarawa do rudej, z niewyraźnymi ciemnymi pasami na łapach i ogonie oraz znaczeniami na głowie
Nieco dłuższy niż kot domowy, ma krótkie i masywne nogi, krótką, szeroką głowę z małymi, zaokrąglonymi uszami. Angielska nazwa tego kota,"Pallas Cat", pochodzi od nazwiska niemieckiego przyrodnika Petera Pallasa, który pierwszy opisał ten gatunek. Przez dłuższy czas zaliczano go do rodzaju Felis - sądzi się, że jest blisko spokrewniony ze żbikiem (F. silvestris). Jednak z powodu pewnych różnic w budowie czaszki oraz, wyjątkowej u małych kotów, okrągłej źrenicy, stworzono dla niego odrębny rodzaj Otocolobus.

Długość całkowita: 50-65 cm Długość ogona: 21-31 cm Waga: 2,5 - 3,5 kg

Rozmnażanie

Samica osiąga dojrzałość płciową po pierwszym roku życia
Ciąża trwa 66 - 75 dni
Przeciętny miot to 3-4 młode, zdarzają się mioty po 6

Tryb życia

Manul prowadzi nocny tryb życia, za dnia ukrywa się w norach innych zwierząt, małych jaskiniach i rozpadlinach skalnych. Są to koty skryte i samotnicze, rewiry samców zajmują obszar ok. czterech kilometrów kwadratowych.

Inne

Długość życia do 12 lat.
Manul znany jest ze sprawności z jaką wspina się po stromych skałach. Dużą rolę w porozumiewaniu się między osobnikami odgrywa ocieranie.


Dane i zdjęcia dzięki:
http://pl.wikipedia.org

 

Dzikie Koty - spis stron

Strona główna

 

Twoja wyszukiwarka

Podziękowania  |  Regulamin strony  |  O nas  |  Kontakt

Copyright © 1999-2011 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.