Zapraszam do najlepszego i najstarszego w polskim internecie serwisu o kotach!

Koty, kotki, koteczki


 

Kot rosyjski niebieskiKoty Rosyjskie
Niebieskie

Historia

Koty rosyjskie niebieskie to naturalna rasa (co oznacza, że nie powstała w wyniku krzyżowania ras) pochodząca prawdopodobnie z Rosji, z okolic Archangielska. Podobno były bardzo lubiane przez rosyjskich carów. W latach sześćdziesiątych XIX wieku koty te zostały sprowadzone do Anglii i przez pewien czas nazywano je "kotami archangielskimi". W roku 1875 zostały po raz pierwszy wystawione w Anglii, wtedy jeszcze w klasie "kotów o umaszczeniu niebieskim". W 1912 roku otrzymały już swoja własną klasę wystawową. Znany nam dziś wygląd kotów rosyjskich ukształtował się w latach 60 - tych.

Charakterystyka

Koty rosyjskie niebieskie mają ciało średniej wielkości, nieco wydłużone i harmonijne. Nogi są długie i silne a jednocześnie delikatne i proporcjonalne do ciała. Wąskie poduszeczki mają owalny kształt. Czasami można odnieść wrażenie, że koty te chodzą na palcach. Głowa u kotów rosyjskich ma kształt klina. Ich prosty nos ma zawsze kolor niebieskoszary. Uszy są duże i ostro zakończone - skóra na uszach jest bardzo delikatna i sprawia wrażenie przezroczystej. Duże oczy mają niezwykle intensywny zielony kolor.
Charakterystyczny dla tej rasy jest kolor umaszczenia - wyważona barwa niebieska bez jakichkolwiek plam, z wyraźnym srebrzystym połyskiem. Futro jest krótkie i gęste, w dotyku miękkie i jedwabiste.
Koty te mają charakterystyczny wyraz pyszczka przypominający uśmiech. Ich głos jest łagodny i przyjemny. Poza tym koty rosyjskie cieszą się raczej dobrym zdrowiem i dożywają kilkunastu i więcej lat.

Temperament

Rosyjskie koty niebieskie są inteligentne i wrażliwe. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i starają się towarzyszyć im na każdym kroku. Są zwinne i ruchliwe. Lubią skakać i wspinać się ale rzadko kiedy coś zniszczą. Chętnie też bawią się małymi zabawkami. Potrafią na wiele sposobów okazywać swoje uczucia i bardzo się smucą, kiedy zostaną odtrącone. Na co dzień zwierzęta te emanują spokojem i opanowaniem mimo, że mogą być pełne temperamentu. Nie są strachliwe ale obcych traktują z rezerwą. Skłaniają się raczej ku ludziom spokojnym i zrównoważonym. Z reguły dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Akceptują też towarzystwo psów i innych zwierząt domowych. Ponieważ są to zwierzęta bardzo inteligentne, można je dobrze ułożyć i nauczyć wielu rzeczy.

Pielęgnacja

Koty rosyjskie z reguły mają dobry apetyt, dlatego należy uważać aby zwierzęcia nie utuczyć. Pielęgnacja futra jest łatwa ponieważ koty te linieją w bardzo małym stopniu. Wystarczy czesać je około raz w tygodniu.

 

Indeks ras

 Strona główna

Podziękowania  |  Regulamin strony  |  O nas  |  Kontakt

Copyright © 1999-2011 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.