************** Serwis o małych pieskach **************
Strona Główna |  Galeria  |  Ciekawe linki Kontakt

 

 

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier – jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Rys historyczny
Yorki powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier i skye terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire, na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów.

Szata i umaszczenie
Szata ich jest umaszczenia ciemno stalowo-złotego lub srebrno-złotego. Włos jest jedwabisty, długi; są jego różne rodzaje- prosty, kręcony i karbowany. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom. U psa z rodowodem może to spowodować dyskwalifikację z wystawy. Brak podszerstka oraz niewypadająca, stale rosnąca sierść obniża ekspozycję właściciela na psie alergeny.

Zachowanie i charakter
Tolerancyjne wobec dzieci. Odważne wobec większych psów, dobrze współżyją z innymi zwierzętami domowymi. Yorkshire Terriery bardzo przywiązują się do swych rodzin. Łatwo dostosowujące się, mądre i pojętne, łatwo uczą się sztuczek. Czujne i aktywne, są skore do zabawy i oddane właścicielowi. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim wychowaniu tych małych piesków, ponieważ skore są do dominacji, która może doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji w domu.

Zdrowie i pielęgnacja
Istotną kwestią w pielęgnacji sierści u tych psów są regularne kąpiele i mycie specjalnymi środkami. Uszy ze względów higieniczno-zdrowotnych potrzebują regularnej kontroli, należy usuwać luźny włos z ich okolic. Starsze psy cierpią nieraz na kataraktę. Częstym problemem zdrowotnym u przedstawilieli tej rasy, są pozostające mleczne kły, które (kiedy same nie wypadną) trzeba usuwać operacyjnie. Zdarza się, że yorki mają problemy z wypadającą rzepką stawową, jak również dotyczą je problemy z tchawicą. Ubrania dla psów są niejednokrotnie konieczne, ponieważ psy te nie posiadają podszerstka.
Osobniki wystawiane niejednokrotnie wymagają upinania długiej szaty, aby zbyt długi włos nie powodował np. łzawienia oczu.

Yorkshire Terrier uczestniczący w wystawach, poza nimi ma najczęściej zakładane papiloty w celu ochrony włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo, włos, aby się nie łamał, można pokryć specjalnymi oliwkami lub odżywkami.

Użytkowość
Psy tej rasy to głównie psy towarzyszące i reprezentacyjne.

Copyright © 1999-2009 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.