************** Serwis o małych pieskach **************
Strona Główna |  Galeria  |  Ciekawe linki Kontakt

 

 

Ratlerek

Pinczer Miniaturowy - jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera w podsekcji psów w typie pinczera.

Krótki rys historyczny
Rasa pochodzi z Niemiec, wyhodowana jako zminiaturyzowana odmiana pinczera średniego bez oznak karłowatości, takich jak rachityczny wygląd, okrągła głowa lub wyłupiaste oczy. Te psy pochodzą z rodziny terierów, jednak stanowią oddzielną rasę. Dawniej służyły jako szczurołapy, współcześnie dotrzymują człowiekowi towarzystwa.

Użytkowość
Pinczer miniaturowy jest psem do towarzystwa, wykorzystywany jest także jako pies pilnujący. Może być hodowany w małych mieszkaniach.

Temperament
Pies o żywym temperamencie, odważny, bystry i spostrzegawczy. Lubi spacery. Posiada silny instynkt łowiecki oraz stróżujący. Zazwyczaj przejawia nieufność w stosunku do obcych, bywa szczekliwy. Ratlery przywiązują się do jednego, ewentualnie dwóch członków rodziny.

Budowa
Pies rasy miniaturowej, proporcjonalnie zbudowany. Zarys sylwetki powinien zamykać się w kwadracie.Uszy wysoko osadzone, stojące lub załamane w kształcie litery V. Ogon dawniej cięty (kopiowany), obecnie często pozostawiany naturalny.

Szata i umaszczenie
Szata krótka, raczej twarda, gładko przylegająca bez podszerstka. Umaszczenie czarne z rudymi znaczeniami (podpalaniami) lub jednolicie rude w różnych odcieniach. Włos krótki, gęsty, lśniący i liniejący.

Utrzymanie
Sierść pinczera jest łatwa w pielęgnacji. Na jej wygląd wpływa odpowiednie żywienie bogate w NNKT oraz witaminy.
Należy zwracać uwagę na czystość zębów psa, ponieważ u tej rasy występuje skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Wskazane jest również przycinanie pazurów co kilka miesięcy.

Rasa popularna w Polsce i na świecie.

Copyright © 1999-2009 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.