************** Serwis o małych pieskach **************
Strona Główna |  Galeria  |  Ciekawe linki Kontakt

 

 

Papillon

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon (z fr. Papillon - motyl) - jedna z ras psów przynależna do grupy psów do towarzystwa w sekcji spanieli miniaturowych.

Rys historyczny
Rasa znana już w średniowieczu, występowała na dworach hiszpańskich zabawiając damy dworu; popularne w większości dworów szlacheckich w Europie; jako przywilej szlachty była w znacznej części zniszczona za czasów Rewolucji Francuskiej; obecny Papillon ze stojącymi uszami wywodzi się od ok. XIX w. w prostej linii z Phalene (z fr. ćma), rasy o zwisających uszach.

Użytkowość
Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon jest psem do towarzystwa, może pełnić funkcję stróża, dobrze znosi warunki miejskie. Rasa nadaje się do psiego sportu agility.

Charakter i temperament
Psy tej rasy są wesołe, pełne temperamentu, łatwe do prowadzenia, nie są szczekliwe. Papillon jest inteligentny, przyjacielski i pewny siebie. Bardzo przywiązuje się do właściciela. Wobec obcych jest powściągliwy, czasem bywa nieufny lecz dobra socjalizacja może wykluczyć takie zachowanie.

Szata i umaszczenie
Na białym tle dopuszczalne łaty w każdym kolorze; jednobarwne umaszczenie jest rzadkością. - długa jedwabista szata bez podszerstka. Sierść Papillonów nie uczula.

Zdrowie i pielęgnacja
Włos jest łatwy w pielęgnacji, wystarczy 1-2 razy w tygodniu wyczesać psa, za pomocą gęstej metalowej szczotki i grzebienia.
Problemy zdrowotne: wypadanie rzepki kolanowej, postępujący zanik siatkówki, skłonności do łamania kości 
Ruch: lubi spacery 
Żyje ok.15 lat. 

Popularność
W Polsce jest mało popularny. Rasa najbardziej znana jest w krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych.

Copyright © 1999-2009 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.