************** Serwis o małych pieskach **************
Strona Główna |  Galeria  |  Ciekawe linki Kontakt

 

 

Chiński grzywacz

Grzywacz chiński - jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa, w sekcji psów nagich.

Budowa
Pies tej rasy jest niewielki, szczupły i delikatny. Ma wąską kufę, lecz nie spiczastą. Posiadają wydatny nos i duże uszy. U odmiany bezwłosej uszy muszą być "stojące", a u odmiany owłosionej dozwolone są uszy "stojące" i "półstojące". Oczy są w kształcie migdałów.

Szata i umaszczenie
U odmiany nagiej występują kępki włosów na głowie, łapach i ogonie. Ich skóra jest delikatna i ciepła w dotyku, w ciągu roku zmienia kolor - zimą jest jaśniejsza, a latem wskutek opalania zmienia barwę na ciemniejszą. U odmiany owłosionej - Powder Puff - występuje podszerstek i miękka okrywa włosowa. Są to psy niealergizujące (nawet odmiana owłosiona), włos strukturą przypomina włos ludzki. Występują we wszystkich barwach i ich odcieniach.

Zachowanie i charakter
Psy tej rasy są pogodne i radosne, mogą źle znosić obecność innych psów (nie zawsze), są aktywne. Skore do zabaw z dziećmi, bez oznak agresji, dobrze znoszą warunki miejskie. Przywiązują się do właściciela.

Użytkowość
Grzywacz chiński jest hodowany jako pies rodzinny i do towarzystwa.

Zdrowie i pielęgnacja
Przeciętnie żyją ok. 10 lat, choć zdarzają się osobniki żyjące dłużej. Chińskie grzywacze długowłose wymagają codziennego szczotkowania. Nagie grzywacze mogą mieć problemy z uzębieniem.

Popularność
Rasa ta w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Na wystawie Światowej w Poznaniu w roku 2006 było 256 grzywaczy w tym 127 psów i 129 suk.

Copyright © 1999-2009 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.