Zapraszam do najlepszego i najstarszego w polskim internecie serwisu o kotach!

Koty, kotki, koteczki

 

ChartreuxKoty Kartuskie
(Chartreux)

Historia

Pierwsze wzmianki o niebieskich kotach z Francji można znaleźć już w XVI - wiecznych tekstach. Nie wiadomo jednak na pewno, jak trafiły do Francji. Jedna z wersji mówi, że koty kartuzkie wywodzą się od kotów syryjskich, które z kolei zostały sprowadzone do Europy przez krzyżowców. Według innej wersji niebieskie koty krótkowłose zostały przywiezione przez zakonników francuskich - kartuzów - z Afryki do Francji do klasztoru Chartreuse. Stąd też wywodzi się ich nazwa.

Naturalne kolonie tych kotów istniały w mniej zaludnionych rejonach Francji aż do początków XX wieku. Nie miały jednak łatwego życia, ponieważ cenione były głównie za swoje piękne futro i....mięso. Używane też były do tępienia szczurów. Jedna z tych naturalnych kolonii (znajdująca się na wyspie Belle Ile) posłużyła w latach dwudziestych do rozpoczęcia systematycznej hodowli.

Koty kartuzkie po raz pierwszy wystawione zostały w 1928 roku. Po II Wojnie Światowej nie istniały już żadne znane naturalne kolonie kotów kartuzkich i rasa ta dostępna była wyłącznie u hodowców. Do dziś zresztą jest to rasa dosyć rzadka, nawet we Francji. Do wielbicieli kotów kartuzkich zaliczali się m.in. generał de Gaulle oraz słynna pisarka Colette.

Charakterystyka

Koty kartuzkie są mocniejszej budowy niż inne koty krótkowłose. Niektóre kocury mogą ważyć nawet do 15 kg (kotki są zawsze mniejsze). Pełną dojrzałość osiągają w wieku 3 - 4 lat. Ciało tych kotów jest muskularne i masywne, a nogi średniej długości, silne, zakończone stosunkowo dużymi stopami. Głowa u nasady jest dość szeroka, policzki wydatne. Uszy są szeroko rozstawione, a duże, żywe oczy mają kolor mocno żółty lub miedziany. Koty te robią czasami wrażenie uśmiechniętych i zadowolonych.

Futro kotów kartuzkich może mieć różne odcienie niebieskiego - od jasnego do mocno szaroniebieskiego. Preferowane są jednak odcienie jasne. Koty te mają gęste i błyszczące futro, nieco dłuższe od innych kotów krótkowłosych. Nos i poduszeczki są niebieskoszare.

Temperament

Koty kartuzkie to łagodne olbrzymy. Są spokojne i skupiają w sobie wiele pozytywnych cech: przywiązują się do właściciela, są delikatne, ciche, dobrze znoszą jazdę samochodem i wspaniale łapią myszy. Miauczą bardzo rzadko lub wcale, a ich głos jest bardzo cichy i nie pasuje do potężnej budowy. Koty te są wyrozumiałe w stosunku do dzieci. Akceptują obecność innych zwierząt w swoim otoczeniu. Mino, iż tak jak wszystkie koty, potrzebują czułości i lubią być blisko ukochanej osoby, nie są natarczywe i potrafią spokojnie siedzieć kiedy jest to konieczne. Są idealnymi towarzyszami życia dla osób starszych lub mieszkających samotnie, ale równie dobrze czują się w rodzinie. Lubią dom, ale chętnie też korzystają z wybiegu w ogrodzie.

Koty kartuzkie pomimo swojego łagodnego temperamentu lubią się czasami pobawić i potrzebują wówczas sporo miejsca, aby się ?wyszaleć". Przyzwyczajają się do ulubionych zabaw i mogą je powtarzać dzień po dniu. Szybko uczą się swojego imienia i przychodzą na zawołanie.

Pielęgnacja

Gęsta i krótka okrywa włosowa kotów kartuzkich wymaga codziennego szczotkowania tylko w okresie linienia. Należy również zwracać uwagę na prawidłową dietę, gdyż koty te w pewnym wieku mogą wykazywać skłonności do nadwagi.

 

Indeks ras

 Strona główna

 

Twoja wyszukiwarka

Podziękowania  |  Regulamin strony  |  O nas  |  Kontakt

 

Copyright © 1999-2011 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.