Zapraszam do najlepszego i najstarszego w polskim internecie serwisu o kotach!

Koty, kotki, koteczki


 
Japoński bobtailKoty Japońskie
Bobtail

Historia

Bobtaile to rzadko hodowane w naszym kraju, zabawne koty o krótkich ogonkach. Japończycy wierzą, że koty tej rasy przynoszą szczęście (zwłaszcza trójbarwna odmiana kolorystyczna Mi-Ke). Z powodu często uniesionej przedniej łapki, zwane są tam kotami powitalnymi. Są symbolem Japonii, powstają komiksy, ksiązki, gry komputerowe, których bohaterami są właśnie bobtaile (na przykład słynna seria Hello Kitty - przy bacznej obserwacji zauważamy, że bohater - kotek ma podejrzanie krótki ogonek). Japończycy noszą podobizny tych kotów na koszulkach, telefonach komórkowych, nawet na samochodach- Prawdziwe, żywe bobtaile również można tam spotkać - w japońskich domach oraz na ulicach.
Obecnie podejrzewa się, że rasa ta faktycznie wywodzi się z Japonii, gdyż pierwsze, znalezione tam dokumenty o kotach krótkoogoniastych pochodzą już z III wieku. W licznych świątyniach spotkać można wizerunki kotów z charakterystycznym kikutem ogona. Dawniej właścicielami tej rasy byli tylko japońscy szlachcice i rodzina cesarska, a same koty, odpowiednio do swojej pozycji, otoczone były czcią.

Przez długi czas w Japonii nie było hodowli tych kotów, gdyż uważane były po prostu za rasę domową. Dopiero po II wojnie światowej za hodowlę tych kotów wzięli się Amerykanie. Dzięki ich zaangażowaniu rasa została rozpowszechniona na całym świecie, a w 1976 roku po raz pierwszy zakwalifikowała się na międzynarodową wystawę championów.

Charakterystyka

Japoński babtail to kot średniej wielkości, o mocnej, muskularnej, ale smukłej budowie. Jego cechą charakterystyczną jest ogon - krótki (5-7 cm), wywinięty do góry, mocno owłosiony i puszysty. Głowa jest typowa dla grupy kotów orientalnych - trójkątna, o wyraźnych, wysoko osadzonych kościach policzkowych, z długim, prostym nosem. Oczy duże, owalne, lekko skośnie osadzone, o kolorze odpowiednim dla koloru futerka. Uszy duże, zaokrąglone, szeroko rozstawione. Kończyny smukłe, silne, tylne nieco dłuższe niż przednie, co jest przyczyną charakterystycznego podskakiwania w trakcie chodzenia.
Gama kolorów okrywy tych kotów jest bardzo szeroka, jednak najbardziej pożądana jest maść czarno-biało-ruda, tzw. Mi-Ke (po japońsku oznacza to "trzy włosy"). Bywają też odmiany jednobarwne, dwubarwne, szylkretowe we wszystkich odcieniach oraz pręgowane (tabby). Niedopuszczalne są natomiast umaszczenia typu syjamskiego (colourpoint) oraz liliowe i czekoladowe.

Temperament

Bobtail to kot o miłym, spokojnym usposobieniu, bardzo przywiązujący się do członków rodziny, z którą mieszka. Chętnie towarzyszy człowiekowi we wszystkich pracach domowych, podążając za nim krok w krok. Jest bardzo rozmowny, jednak jego repertuar bardzo różni się od dźwięków wydawanych przez europejskie koty. Może dlatego właśnie nie czuje się zbyt dobrze pod jednym dachem z kotami innych ras. Natomiast świetnie chowa się wśród innych bobtaili. Jest kotem ciekawskim, jednak dość nieufnym w stosunku do obcych. Źle znosi samotność.

Indeks ras

 

Strona główna

Twoja wyszukiwarka

Podziękowania  |  Regulamin strony  |  O nas  |  Kontakt

Copyright © 1999-2011 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.