Zapraszam do najlepszego i najstarszego w polskim internecie serwisu o kotach!

Koty, kotki, koteczki

 

 


Hybrydy w świecie kotów

Hybryda (mieszaniec, hybryd) - to osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do odrębnych taksonów (ras, odmian, podgatunków a nawet gatunków).

Możliwość krzyżowania różnych gatunków wielkich kotów z rodzaju Panthera znano już w starożytności. Pliniusz Starszy pisał o takich hybrydach w Naturalis historia. Karol Darwin w The Variation Of Animals And Plants Under Domestication wspomina o udokumentowanych przypadkach łatwego krzyżowania lwów z innymi dużymi Felidae. W odróżnieniu od większości innych hybryd żeńskie krzyżówki kotowatych są zazwyczaj płodne. Wielkie koty (Pantherinae) nie krzyżują się w warunkach naturalnych z małymi kotami (pozostałe Felidae).
Krzyżówki dużych kotów były często uzyskiwane z hodowli w ogrodach zoologicznych, ośrodkach badawczych i prywatnych menażeriach. Cieszyły się dużym powodzeniem jako obiekty badań, ciekawostki zoologiczne prezentowane także w cyrkach i prywatnych kolekcjach, często oferowane jako zwierzęta domowe. Obecnie odchodzi się od celowego krzyżowania ze względu na potrzebę zachowania czystych linii genetycznych oraz kontrowersje natury etycznej. Hybrydy są jeszcze rozmnażane w prywatnych hodowlach oraz w chińskich fermach i ogrodach zoologicznych

Niektóre zwierzęce hybrydy międzygatunkowe wśród kotów:

lygrys - hybryda lwa i tygrysicy, 
tigon - hybryda lwicy i tygrysa (najczęściej syberyjskiego), 
leopon - hybryda lwicy i lamparta, 

LygrysLygrys (ang. Liger z połączenia słów lion i tiger) to krzyżówka tygrysicy i lwa. Podobnie jak tyglew (tigon), nie występuje w naturze, i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w niewoli.
Lygrysy (w przeciwieństwie do tigonów) rosną zwykle do rozmiarów większych niż tygrysy, i znacznie większych niż lwy. Są największymi współcześnie żyjącymi kotami. Samica może osiągnąć nawet 320 kg masy i gługość ciała ok. 3 metrów. W niewoli żyją ok. 15-20 lat. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do urodzenia potomstwa.

 

 

 

TyglewTyglew (ang.Tigon z połączenia słów tiger i lion) (Panthera tigreo Delano, 2006) to krzyżówka lwicy i tygrysa. Gatunek ten nie występuje w naturze - tigony są efektem celowego lub przypadkowego krzyżowania zwierząt żyjących w niewoli. Podobnie jak w przypadku lygrysów, samce tigonów są bezpłodne, ale samice często mogą mieć potomstwo. Znany jest przypadek samicy o imieniu Noelle, która urodziła młodego "ti-tigona", którego ojcem był tygrys.

Tigony są mniejsze od lygrysów, rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy, co jest skutkiem rywalizacyjnej strategii reprodukcyjnej lwów. Osiągają masę ciała ok. 140 - 180 kg. Mają zwykle płową lub rudawą sierść z delikatnymi prążkami (jak u tygrysów) i cętkami (jak u młodych lwów).

Zwierzęta takie jak tigony czy lygrysy często są bardziej podatne na choroby, niż gatunki występujące naturalnie. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie zajmujący się ochroną zagrożonych gatunków walczą z hodowaniem hybryd. Podstawowym powodem jest jednak to, że hybrydy zajmują miejsce (klatki i wybie

 

Leopon - hybryda lwicy i lamparta. Głowa tego pięknego zwierzęcia pochodzi od lwa, a reszta ciała zawiera podobieństwa do ciała lamparta. Zwierzęta są większe od lampartów i lubią wspinać się po drzewach. Uwielbiają wodę.
Pierwszy udokumentowany przypadek pojawienia sie leopona miał miejsce w 1910 w Indiach.

 

Źródło: "http://pl.wikipedia.org

 

Dla ciekawskich więcej hybryd i fakty na ten temat:
HYBRID AND MUTANT ANIMALS

 

Informacje i ciekawostki

Strona główna

 

Podziękowania  |  Regulamin strony  |  O nas  |  Kontakt

Copyright © 1999-2011 Cats'n'Kittens. All Rights Reserved.